Doprava do a v Egypte

Doprava do a v Egypte

Automobilová doprava

Na spoznávanie Egypta je možné si požičať aj auto, ale táto možnosť pre turistov nie je veľmi bezpečná. Na spoznávanie krajiny pre návštevníkov krajiny mimo väčších miest je rozumnejšie využiť ozbrojený doprovod. Prenájom osobného automobilu poskytujú medzinárodné spoločnosti Hertz, Avis, Budget a Max, ktoré sídlia v najväčších mestách akými sú Káhira, Alexandria, Hurghada a Sinaj. Podmienku, ktorú turista resp. cudzinec na požičanie auta musí splniť je vek 25 rokov a platné vodičské oprávnenie. Jediná zásada, ktorá sa dodržiava pri jazdení autom je jazda na pravej strane. Jazde v noci je vhodnejšie sa vyhnúť, pretože v Egypte sa jazdí bez svetiel, pri zaregistrovaní auta bliknú svetlami 2 krát.

Taxi

V prípade, že návštevníci resp. cudzinci nepoznajú dostatočne krajinu je lepšie cestovať pomocou taxíka. V porovnaní s Európu sú cenovo veľmi prijateľné. V tejto krajine sú 2 typy taxislužieb. Prvým typom sú takzvané share-taxíky, ide väčšinou o peugeoty. Vodiči týchto taxíkov zväčša čakajú na plné obsadenie taxíka. Druhým typom sú súkromné taxíky, vodiči týchto taxíkov nepriberajú ďalších spolujazdcov. Cena na rozdiel od share–taxíkov je však vyššia.

Verejná mestská doprava v Egypte

Verejná doprava v tejto krajine je vybudovaná na celkom slušnej úrovni. Vlakmi, či autobusmi sa môžu návštevníci dopraviť takmer kdekoľvek v Egypte.

Autobusová doprava

V Egypte patrí preprava autobusmi k najlacnejším a najvyužívanejším. Medzi väčšími mestami premávajú luxusné autobusové linky s občerstvením. Autobusové linky akými sú Super Jet, Golden Arrow, Jet Set, West Delta, Pulman zabezpečujú spojenie medzi Káhirou, Sinajom, Alexandriou, Luxorom a západnými oázami.

Lodná doprava

Pri navštívení Egypta nesmie chýbať plavba po najdlhšej rieke Afriky - po Níle, počas ktorej turisti môžu vidieť mimo iné aj poklady faraónov. Takáto plavba očarí každého návštevníka Egypta. Takýto poznávací výlet je potrebné si vopred objednať. Cena tohto výletu pozostáva z ceny letenky a plavby loďou. Spoločnosti príslušné výlety väčšinou organizujú na 7 dní. Poznávací výlet zvyčajne zahŕňa návštevu v Asuáne, Esne, Kom Ombu, Edfu. Medzi veľmi obľúbené patria trasy z Asuánu do Abydu a z Luxoru do Káhiry. Tieto riečne plavby približne trvajú od 3-5 dní. Najvhodnejší termín na zrealizovanie výletnej plavby po rieke Níl je obdobie, ktoré trvá od decembra až do februára.

Vlaková doprava

Najspoľahlivejším a najpohodlnejším dopravným prostriedkov v Egypte sú vlaky. Vlakové spojenia ponúkajú prekrásne pohľady do vnútrozemia Egypta, hlavne na trase z Káhiry do mesta Luxor. Cestujúci si môžu zvoliť zo 4 tried vlakovej prepravy. Prvá trieda sú vagóny s vopred rezervovanými sedadlami, klimatizáciou, voľnými uličkami a občerstvením. Druhá trieda je takmer rovnaká len pribudnú stojaci cestujúci. Vo vlakoch s vagónmi druhej štandardnej triedy sa nachádzajú vypchaté sedadlá a otváracie okná a vo vagónoch tretej a štvrtej triedy sa nachádzajú drevené sedadlá bez možnosti osvieženia.

Najluxusnejším vlakovým spojením sú nočné expresy so spiacim vagónmi, ktoré premávajú na trase Káhira – Luxor – Asuán. Prepravu na tejto trase zabezpečuje spoločnosť Abela Egypt. Cestovné je zväčša vrátane večery a raňajok.

Cena cestovných lístkov vlakového spojenia je na rozdiel od európskych cien prijateľnejšia. Za prvú triedu na trase z Káhiry do Alexandrie cestujúci zaplatia okolo 4 €, za 2.triedu štandardnú 1,5€. Za cestovný lístok z Káhiry do Luxoru zaplatí cestujúci približne 8€, za 2.triedu 5,5€ a 3. štandardná trieda stojí približne 4€. Deti vo veku od 1-3 rokov premávajú zadarmo, pre deti od 4 – 9 roku je polovičná cena lístka a od 10 rokov je cena lístka v plnej výške.

Za jednosmerný cestovný lístok v dvojlôžkovom kupé Delux sleeper cestujúci zaplatí 41,5€, v jednolôžkovom 58€ . Ceny lístkov pre deti do 3 rokov sú zdarma, pre deti od 4-9 rokov platia zníženú cenu, zväčša okolo 30€. Cestovné lístky si môžu turisti, resp.cestujúci nakúpiť v tejto spoločnosti nielen v egyptských librách, ale aj v dolároch, frankoch, britských librách a v eurách. Číslice a názvy staníc sú písané v arabskom jazyku. Na všetky vlaky je možné využiť aj príslušné zľavy na ALIVE a na ISIC

Medzinárodná doprava v Egypte

Letecká doprava

Najjednoduchším a najčastejším spôsobom dopravy z Európskych krajín do Egypta je letecká doprava. Do tejto krajiny sa prevádzkujú lety prevažne od väčších leteckých spoločností. Cena letenky závisí napríklad od výberu spoločnosti, od termínu, výberu destinácie prípadne či ide o priamy let alebo let s prestupom.

V tejto krajine sa nachádza približne 90 letísk, ale iba niektoré z nich fungujú na medzinárodnej úrovni. Priamym letom z Viedne je možné sa dopraviť do známych letoviskových miest akými je Káhira, Luxor, Alexandria, Asuán, Hurghada, Sharm el Sheikh, Taba a taktiež do strediska Marsa Alam.

Časy niektrých letov

  • z Káhiry do Viedne let trvá 3 hodiny
  • z Luxoru do Viedne let trvá 4 hodiny
  • z Hurgady do Viedne let trvá 4 hodiny
  • zo Sharm el Sheikhu do Viedne let trvá 4 hodiny
  • z Marsa Alam do Viedne let trvá 4 a pol hodiny


1. Vytvorte si profil

Získate tým domov pre všetky Vaše cestovateľské zážitky a stanete sa členom cestovateľskej komunity- ZAREGISTRUJTE SA

2. Uložte si zážitky

Pridajte si na svoj profil vlastné fotoalbumy, fotomomenty, napíšte článok, či recenziu z ciest. Všetok obsah u nás môžete združiť pod jednu strechu - vytvorte si u nás VÝLET!.

3. Zdieľajte a diskutujte

Vytvorený výlet zdieľajte vašim priateľom a podeľte sa tak jednoducho o všetky cestovateľské zážitky. Zapojte sa tiež do diskusie s ostatnými cestovateľmi.