Základné informácie o Egypte

Základné informácie o Egypte

Politický systém

 • Vznik štátu: 23.júla 1952
 • Štátne zriadenie: republika
 • Forma vlády: semiprezidentský typ
 • Štátoprávne usporiadanie: unitárny štát
 • Hlava štátu: prezident Muhammad Mursí Issa Al-Aját

Egypt a Európska únia

Diplomatické vzťahy medzi Egyptom a Európskou úniou začali v r. 1966, v roku 1977 bola uzavretá dohoda o vzájomnej spolupráci, ktorú v roku 2004 nahradila Asociačná dohoda. Obsahom dohody boli spoločné záväzky a posilnenie demokracie, bezpečnostnej a zahraničnej politiky, posilnenie v oblasti ekonomiky, rozvoja vnútorného trhu a obchodu.

Ekonomika

Ekonomika Egypta závisí hlavne od poľnohospodárstva, turistiky a vývozu ropy. Viac ako 3 milióny ľudí pracuje v zahraničí, najmä v Perzskom zálive, Saudskej Arábii a Európe.

 • Mena: Egyptská libra LE/EGP
 • HDP na 1 obyvateľa : 4000 USD (2011)
 • Priemerná dĺžka života: 64 muži a 68 rokov ženy
 • Gramotnosť: 51%
 • Nezamestnanosť: 10%

Príroda Egypta

Geografia

Egypt je krajina rozprestierajúca na severe afrického kontinentu. Na severe ho obmýva Stredozemné more a na východe Červené more. Západným susedom tejto krajiny je Líbya, južným Sudán a východným Izrael. Polostrov Sinaj od Ázie oddeľuje Akabský a Suezský prieplav.

Pohoria, vrchy, pahorkatiny

Vo východnej oblasti krajiny sa rozprestiera púšť Sahara, cez ktorú preteká rieka Níl a delí púšť na dve časti: východnú, ktorú tvorí Arabská púšť a západnú, tú tvorí Líbyjská púšť. Celé územie Egypta teda pozostáva z: Doliny a delty Nílu, Arabskej púšte a Líbyjskej púšte.

V južnej časti krajiny, na hraniciach Egypta s Líbyou sa rozprestiera masív Džabal Abenat. V Líbyjskej púšti sa nachádza najnižšia preliačina Kattaras -137m pod hladinou mora. Súčasťou krajiny je aj Sinajský polostrov, ktorý je obkolesený Akabským a Suezským prielivom. Na tomto polostrove sa nachádza najvyššia hora krajiny, hora sv. Kataríny, ktorá meria 2642 m.

Jazerá a rieky

Egyptom preteká v dĺžke viac než 1 000 km najdlhšia rieka Afriky rieka Níl, ktorá je zároveň v poradí druhou najdlhšou riekou na svete. Táto rieka poskytuje tejto krajiny vodu a život. Pri pobreží Stredozemného mora pri ústí rieky Nílu sa nachádza mnoho dôležitých prístavov, medzi najvýznamnejšie patrí starobylá Alexandria, pri vyústení Suezského prieplavu sa nachádza prístav Bur Said.

Televízia, rozhlas, tlač

Televízia

Celoštátne TV kanály sú 1 a 2. Kanál 2 vysiela správy vo francúzskom a anglickom jazyku. Káhirsky kanál je kanál 3.

Z Ismáílíje, Alexandrie, Tanty, Minje, Asuánu vysielajú kanály 48. Na týchto kanáloch sa vysielajú relácie v cudzom jazyku s titulkami po arabsky.

Rozhlas

Rozhlasových stanice mimo Káhiry a Alexandrie, ktoré vysielajú v cudzích jazykoch sú raritou. Rozhlasové a televízne programy prináša The Egyptian Gazette. Tipy na relácie káblovej a satelitnej TV sú v časopise Egypt Today.

Tlač

Známi denník: The Egyptian Gazette

Známe týždenníky

 • The Middle East Times a Al-Ahram Weekly uverejňujú správy z domova a sveta.
 • The Cairo Times - venuje sa miestnemu a regionálnemu dianiu
 • The Egyptian Gazette

Ostatné časopisy: Egypt Today, Businness Today1. Vytvorte si profil

Získate tým domov pre všetky Vaše cestovateľské zážitky a stanete sa členom cestovateľskej komunity- ZAREGISTRUJTE SA

2. Uložte si zážitky

Pridajte si na svoj profil vlastné fotoalbumy, fotomomenty, napíšte článok, či recenziu z ciest. Všetok obsah u nás môžete združiť pod jednu strechu - vytvorte si u nás VÝLET!.

3. Zdieľajte a diskutujte

Vytvorený výlet zdieľajte vašim priateľom a podeľte sa tak jednoducho o všetky cestovateľské zážitky. Zapojte sa tiež do diskusie s ostatnými cestovateľmi.